Hemel Hempstead Bowls Club

Bowling Fixtures

Fixtures List 2022

April
Club
Ven
Time
Rinks
Team
DR
Result
Score
Fri 29 Harpenden (Jones Cup) 1H+1A 6.00 2 M G

Lost

27-29
Sat 30 Wing A 2.30 4/5 Trps MXD W

Win          Top Rink: Mick Sparkes, Linda Halls, Paul Cartwright

80-70
May
Club
Ven
Time
Rinks
Team
DR
   
Sun 1 Leighton Buzzard H 2.30 4 Trps MXD W    
Mon 2 Open Day H 10.00          
Tue 3 Herts Blue H 2.15 2 Trps VB G Lost 36-48
Tue 3 Bovingdon Red A 2.15 2 Trps VR G Win 39-25
Tue 3 North Watford A 2.15 2 Trps VG G Lost    played Jun 9 25-45
Wed 4 Bushey ((W&D (T&B)) A 2.30 1L+1F L G Lost 5-62
Thu 5 Bovingdon (W & D) H 6.00 1L L G Win 28-10
Fri 6 Redbourn H 2.30 4 Trps MXD G

Lost         Top rink: Don Connors, Eddie Brown, Pat Barker 

60-93
Sat 7 Royal Household (in Windsor Castle Grounds) A 2.30 6 MXD W

Lost         Top Rink: Pat Barker,  Sandra Blackshire, Dieter Kinzelmann, Kevin Greene

85-121
Sun 8 Pavilion A 2.30 4 Trps MXD W Win          Top Rink: Steve Bergh, Steve Harburn, Bob Howell 73-36
Mon 9 Harpenden H 2.30 4 Trps L G Win          Top Rink: Mary Lewis, Norma Brown,  Pauline Howell 69-62
Tue 10 Bushey Blue A 2.15 2 Trps VB G Win 38-22
Tue 10 Bushey Red H 2.15 2 Trps VR G Win 41-27
Tue 10 Batchwood Yellow H 2.15 2 Trps VG G Lost  25-35
Wed 11 St Albans A 2.30 3 DL M G Draw. St A. won 2 rinks, HH won 1 rink and overall. 40 points each 45-44
Wed 11 Potten End W&D A 2.00 1 L G Rescheduled for 24 May  
Thu 12 North Mymms A 2.30 4 MWM G Lost         Top Rink Alan Thornley, Jeff Streeter, Gary Eagles, Bob Howell   51-70
Thu 12 St Albans H 2.30 3 Trps L G Cancelled by St Albans  
Fri 13 Berkhamsted (Light Meal) A 5.30 2 CL M G    
Sun 15 Harperbury A 2.30 4 Trps MXD W Win          Top Rink Dave Fleming, Pauline Howell, Paul Cartwright 48-45
Tue 17 Chesham Blue H 2.15 2 Trps VB G Lost 34-35
Tue 17 Mill End A 2.15 2 Trps VR G Lost 30-42
Tue 17 Herts Green A 2.15 2 Trps VG G Lost 30-37
Tue 17 Kitcheners County League A 5.30 1CL L G Win 31-11
Wed 18 Linslade H 2.30 3 Trps L G Win          Top Rink  Joan Smith, Linda Wakefield, Lyn Larkin 46-45
Thu 19 Tring H 2.30 4 Trps MWM G Lost 51-82
Fri 20 Broadway   (Ashley Green) A 2.30 4 Trps MXD G Lost          Top Rink Mary Kinzelmann, Norma Brown, Bob Howell 58-71
Sat 21 Potters Bar A 2.30 3L+3M L+M W Cancelled  
Sun 22 St Albans A 2.30 5 Trps MXD W Cancelled  
Sun 22 Abbots Langley Top Club H 10.00 1,1,2,3,4 M G Won on all 5 rinks 93-61
Mon 23 Hatfield Double Rink A 2.30 2 L G Win 37-29
Mon 23 Rosedale County Top 10 H 6.00 1,2,3,4 M G Win              2 rinks each  won on ends       

71-71  38 ends to 37

Tue 24 Croxley Red A 2.15 2 Trps VB G Win 32-31
Tue 24 Berkhamsted Red H 2.15 2 Trps VR G Lost 22-40
Tue 24 Kings Langley Blue H 2.15 2 Trps VG G Lost 25-32
Wed 25 Potten End A 2.30  5 Trps MWM G Lost          Top Rink Vic Brehme, Peter Humphrey, Mick Sparkes 65-86
Thu 26 Harpenden H 2.30 3 DL M G Lost. Harpenden won 2 rinks and overall (60 points) HH won 1 rink  (20 points) 52-57
Thu 26 Potten End National 2 4’s H 6.00 2 M G Win 31-28
Fri 27 Amersham H 2.30 3 Trps L G Win          Top Rink Sonia Payne, Lyn Larkin, Sylvia Ingleby 58-51
Sat 28 President v Captain H 2.30 6 Trp MXD W President Win          Top Rink  Eddie Brown, Geoff Ingleby, Bob Howell 80-76
Sun 29

Tring        District Shield  plus 1 Friendly

H 2.30 3DS+1F L+M W Won all 3 DS Lost  Friendly   Top Rink Norma Brown, Di Pinnock, Val Nash, Pauline Howell 74-43
Mon 30 North Mymms H 2.30 3 Trps L G Cancelled due to weather  
Tue 31 Garston Blue A 2.15 2 Trps VR G Lost 33-34
Tue 31 Abbots Langley Blue A 2.15 2 Trps VG G Lost 26-41
June
Club
Ven
Time
Rinks
Team
DR
   
Wed 1 Batchwood A 2.00 4 Trps MWM G Cancelled  
Wed 1 Harpenden A 2.00 4 Trps L G Lost        Top Rink Mary Kinzelmann, Pat Barker, Pauline Howell 51-54
Wed 1 Open Evening H 6.30     G    
Thu 2 Open Evening B/H H 6.30     G    
Fri 3 Chesham A 2.00 6 MXD W    
Fri 3 Kitcheners  WADBA (Light Meal) 1H 1A 6.00 2 Trps M G    
Sat 4 Townsend A 2.30 4 Trps MXD W Cancelled  
Sun 5 Hatfield (Bowlswear Direct visit postponed) H 2.30 5 MXD W Win          Top Rink Mary Kinzelmann, Sandra Blackshire, Steve Thomson, Bob Howell 58-45
Mon 6 Club League H 6.00 4 Trps MXD G

Bears 52  Alpacas 39

Elephants55 Foxes 42

Hares 52 Cheetahs 47

Dingos 47 Giraffes 46

 
Tue 7 Potten End Blue H 2.15 2 Trps VB G    
Wed 8 Kings Langley H 2.30 4 MXD G Lost         Top Rink Norma Brown, Brian Taylor, Lyn Larkin, Dave Fleming 45-66
Thu 9 Batchwood A 2.30 2 Trps L G Cancelled  
Thu 9 Herts      County League A 2.30 L G Lost 15-20
Thu 9 Kitcheners    Ray Cup H 6.00 3 M G Won 55-43
Fri 10 Kings Langley A 2.30 2 L G Lost 26-30
Fri 10

Abbots Langley ((W&D) (Light Meal))

1H 1A 6.00 2 Trps M G    
Sat 11 Batchwood H 2.30 4 Trps MXD W    
Sun 12 Berkhamsted H 2.30 3 Trps MXD W    
Sun 12 Welwyn & District  National 2 4’s H 6.00 2 M G Won 34-29
Mon 13 Club League H 6.00 4 Trps MXD G

Giraffes 39 Cheetahs 59

Foxes 30 Dingos 66

Alpacas 59 Elephants36

Hares 50 Bears 46

 
Tue 14 Chess Vale A 2.15 2 Trps VB G Won  
Tue 14 Potten End Red H 2.15 2 Trps VR G Lost 31-38
Tue 14 Radlett Blue H 2.15 2 Trps VG G Won 40-28
Wed 15 Townsend H 2.30 3 DL M G    
Wed 15 Tring (Light Meal) A 5.30 3 Trps L G Cancelled by Tring  
Wed 15 Abbots Langley Griffin Cup A 6.00 2 M G Lost 25-29
Thu 16 Kitcheners A 2.30 4 MXD G    
Fri 17 Croxley Guild ((W&D (T&B)) H 2.30 1L+1F L G

League Game Won

Friendly  Game Won

        23-22

            26-9

Fri 17 Mill End            Herts Club Championship H 6.00 3 M G Lost 58-66
Sat 18 Hemel v Joint Presidents (Meal) H 2.00   MXD W    
Sun 19                
                 

Mon 20

Club Tour to Torquay 4 days

Newton Abbot

Abbrook Park

A

A

1.00

1.00

4

4

MXD

MXD

W

W

Lost

Lost         Top Rink Sandra Blackshire, Eddie Partridge, Pat Barker, Pat Gillings

61-83

57-64

Tue 21

Paignton Torbay

Paignton

A

          A

2.00

  2.00 

4

              5

MXD

          MXD

W

  W

Won

                      Lost         Top Rink  Alan Thornley, Pat Barker, Di Pinnock, Brian Smith

87-64

            66-114

Wed 22

Teignmouth Bitton Park  

Teignmouth The Den

A

            A

2.00

      2.00

4

              4

MXD

          MXD

W

      W

Lost

                      Lost         Top Rink  Alan Thornley, Joan Smith, Pat Barker, Jim Bowler

62-75

          59-72

Thu 23

Babbacombe

Torbay Country Club

A

A

2.00

2.00

4

4

MXD

MXD

W

W

Won

Lost         Top Rink Mary Kinzelmann, Eddie Partridge, Pat Barker, Alan Munford

72-67

49-65

                 
Tue 21 Chesham Red H 2.15 2 Trps VB G Postponed  
Tue 21 Kings Langley Red A 2.15 2 Trps VR G Postponed   
Tue 21 Berkhamsted Blue A 2.15 2 Trps VG G    
Thur 23 Bovingdon    Ray Cup H ? 3 M G Lost 38-47
Fri 24

Bovingdon (W&D)        (Light Meal))

1H 1A 6.00 2 Trps M G    
Sun 26 Radlett A 2.30 4 MXD W    
Sun 26 Mill End ‘B’  National 2 4’s H tba 2 M G Lost  
Mon 27 Garston County Top 10 H 6.00 1,2,3,4 M G Lost  
Mon 27 Club League – cancelled H 6.00          
Tue 28 Rickmansworth A 2.15 2 Trps VB G Lost 23-47
Tue 28 Abbots Langley Red H 2.15 2 Trps VR G Lost 29-54
Tue 28 Garston Red H 2.15 2 Trps VG G Drew 33-33
Tue 28 Herts 1     (Light Meal) H 6.00 1 CL L G    
Wed 29 Radlett (W&D) H 2.30 1L 1F L G    
Thu 30 Welwyn Garden City National Top Club H 2.30 1,2,3,4 L G Won 3-1
July
Club
Ven
Time
Rinks
Team
DR
   
Fri 1 Harpenden 1H+1A 2.00 2 Trps L G    
Sat 2                
Sun 3                
Mon 4 Club League H 6.00 4 Trps MXD G Postponed until 8 Aug.  
Tue 5 Bushey Blue H 2.15 2 Trps VB G Won  
Tue 5 Bushey Red A 2.15 2 Trps VR G Lost 28-32
Tue 5 Batchwood Yellow A 2.15 2 Trps VG G Lost 20-42
Wed 6 Oxhey W&D H 2.30 1CL+1F L G    
Thu 7 Herts H 2.00 3 Trps L G    
Thu 7 Roger Wakefield Trophy Vs. Garston    (Light Meal) H 6.00 4 M G    
Fri 8 Batchwood  1H+1A 2.00 2 Trps L G    
Fri 8 Potten End (W&D)        (Light Meal)) 1H 1A 6.00 2 Trps M G    
Sat 9                
Sun 10 Potters Bar A 2.30 3 DL M G    
Mon 11 Club League H 6.00 4 Trps MXD G    
Tue 12 Chesham Blue A 2.15 2 Trps VB G    
Tue 12 Mill End H 2.15 2 Trps VR G    
Tue 12 Herts Green H 2.15 2 Trps VG G    
Wed 13 Royal Hospital Chelsea A 2.30 4 MXD W    
Thu 14 Linslade H 2.30 5 MXD G    
Fri 15 Tring ((W&D) Light Meal)) 1H 1A 6.00 2 Trps M G    
Sat 16 Amersham H 2.30 4 Trps MXD W    
Sun 17 Isle of Bohemia (Light Meal) A 2.00 6 MXD W    
Mon 18 Club League H 6.00 4 Trps MXD G    
Tue 19 Croxley Red H 2.15 2 Trps VB G    
Tue 19 Berkhamsted Red A 2.15 2 Trps VR G    
Tue 19 Kings Langley Blue A 2.15 2 Trps VG G    
Tue 19 Herts 2     (Light Meal) A 6.00 1 CL L G    
Wed 20                
Thu 21 Harpenden A 2.00 4 Trps MWM G    
Thu 21 Herts (Light Meal) H 6.00 2 CL M G    
Fri 22 Hatfield  1H+1A 2.00 2 Trps L G    
Fri 22 Townsend (Light Meal) 1H+1A 6.00 2 Trps M G    
Sat 23 Wing H 2.30 4/5 Trps MXD W    
Sun 24 Hatfield A 2.30 5 Trps MXD W    
Mon 25 Club League H 6.00 4 Trps MXD G    
Tue 26 Garston Blue H 2.15 2 Trps VR G    
Tue 26 Abbots Langley Blue H 2.15 2 Trps VG G    
Tue 26 Tring H 5.30 3 Trps L G    
Wed 27 North Mymms H 2.30 3 DL M G    
Thu 28                
Fri 29 Harpenden (Light Meal) 1H+1A 6.00 2 Trps M G    
Fri 29 St Albans 1H+1A 2.00 2 Trps L G    
Sat 30 Rickmansworth H 2.30 5 Trps MXD W    
Sun 31 St Albans H 2.30  5 Trps MXD W    
August
Club
Ven
Time
Rinks
Team
DR
   
Mon 1 Club League H 6.00 4 Trps MXD G    
Tue 2 Potten End Blue A 2.15 2 Trps VB G    
Tue 2 St Albans A 2.30 3 Trps L G    
Wed 3 Batchwood A 2.00 3 DL M G    
Thu 4 Bovingdon A 2.30 4 MXD G    
Fri 5 St Albans (Light Meal) 1H+1A 6.00 2 Trps M G    
Sat 6 Berkhamsted A 2.45 3DS + 1F L+M W    
Sun 7                
Mon 8 Club League H 6.00 4 Trps MXD G    
Tue 9 Chess Vale H 2.15 2 Trps VB G    
Tue 9 Potten End Red A 2.15 2 Trps VR G    
Tue 9 Radlett Blue A 2.15 2 Trps VG G    
Wed 10 Kitcheners (Light Meal) A 6.00 2 CL M G    
Thu 11 Linslade A 2.30 3 Trps L G    
Fri 12 Townsend 1H+1A 2.00 2 Trps L G    
Fri 12 Hatfield (Light Meal) 1H+1A 6.00 2 Trps M G    
Sat 13 Griffin Cup Semi & Final   10.00   M      
Sun 14 Fun Day H 2.30   MXD G    
Mon 15                
Tue 16 Chesham Red A 2.15 2 Trps VB G    
Tue 16 Kings Langley Red H 2.15 2 Trps VR G    
Tue 16 Berkhamsted Blue H 2.15 2 Trps VG G    
Tue 16 Croxley Guild H 2.30 3 Trps L G    
Wed 17 Bushey 1 A 2.30 1CL+1F L G    
Thu 18  Cheddington A 2.30 5 Trps MXD G    
Fri 19 Chesham H 2.30 3 Trps L G    
Fri 19 North Mymms 1H+1A 6.00 2 Trps M G    
Fri 19 North Mymms 1H+1A 2.00 2 Trps L G    
Sat 20 Leighton Buzzard A 2.30 4 Trps MXD W    
Sun 21 Kitcheners H 2.30 3DS+1F L+M W    
Mon 22 Linslade A 2.30 5 MXD G    
Tue 23 Rickmansworth H 2.15 2 Trps VB G    
Tue 23 Abbots Langley Red A 2.15 2 Trps VR G    
Tue 23 Garston Red A 2.15 2 Trps VG      
Wed 24 Kitcheners H 2.30 4 MXD G    
Thu 25 Kings Langley A 2.30 3DS+2F L+M G    
Fri 26 Redbourn A 2.30 4 Trps MXD G    
Sat 27 Welwyn Garden City A 2.30 3DL+2L Trps L+M W    
Sun 28 SADLBA (Meal) H 2.30 4 L W    
Mon 29 B/H              
Tue 30 Herts Blue A 2.15 2 Trps VB G    
Tue 30 Bovingdon Red H 2.30 2 Trps VR G    
Tue 30 North Watford H 2.30 2 Trps VG G    
Wed 31 Bovingdon H 5.30 3DS+1F L+M G    
Sept
Club
Ven
Time
Rinks
Team
DR
   
Thu 1 Radlett H 2.30 4 MXD G    
Fri 2 Kings Langley H 2.30 2 L G    
Sat 3                
Sun 4 Hosting W&D Gala H            
Sun 4                
Mon 5                
Tue 6 Potten End A 2.00 3DS L+M G    
Wed 7 St. Albans H 2.30 5 Trps MWM G    
Thu 8 Broadway H 2.30 4 Trps MXD G    
Fri 9 Harperbury H 2.30 4 Trps MXD G    
Sat 10 Reserved for Finals H       W    
Sun 11 FINALS DAY H       W    
Mon 12 Herts A 2.30 3 Trps L G    
Tue 13 Vets v Vets (Meal) H 2.15 6 Trps M G    
Wed 14 Hatfield H 2.30 3 DL M G    
Thu 15                
Fri 16                
Sat 17                
Sun 18                
Mon 19 Bushey A 2.30 3 Trps L W    
Tue 20 North Mymms A 2.30 3 Trps L G    
Wed 21                
Thu 22 Amersham A 2.30 3 Trps L G    
Fri 23                
Sat 24 Batchwood H 2.30 4 Trps M W    
Sun 25 Wendover & Chiltern H 2.30 5/6 Trps MXD W    
Mon 26 Memorial Trophy H 2.30 4 MXD G    
Tue 27 Welwyn & District A 2.30 4 Trps MXD G